Özel Sporcular Dalış Eğitimi

Beyşehir Doğasının Tanıtılması Projesi ve Özel Sporcular Dalış Eğitimi

Beyşehir Doğasının Tanıtılması Projesi, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, GEF( Küresel Çevre Fonu), SGP(Küçük Destek Programı), UNDP 6. Çevre Koruma Programı, Dedegöl Dağlarının korunması kapsamında desteklenmiştir.

Proje Ereğli Sevgi Down Cafe Özel Sporcular Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından A. Vefa DEMİRKIRAN Proje Koordinatörlüğünde, Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Arge Uzmanı Metin YILMAZ danışmanlığında yürütülmüştür. Proje hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse;

Akdeniz ile Orta Anadolu’nun geçiş kesiminde yer alan Beyşehir Gölü Milli Parkı (BGMP) tabii yapısı, barındırdığı flora ve fauna zenginliği ve gelişen ulaşım imkanları ile son yıllarda rekreasyon faaliyetlerinin artmakta olduğu görülmektedir.

Gölün güney-batı kıyısında bulunan Yeşildağ Mahallesi çevresindeki piknik alanı,  plaj gibi rekreasyon alanlarının varlığı ve türlerin çeşitliliği nedeniyle söz konusu alanda eko-turizm faaliyetlerinin gelişim göstermesi beklenmektedir. Dolayısı ile bu alanda ziyaretçilerin yoğunlaşacağı öngörülmektedir. Ayrıca, Yeşildağ ile kuzeyinde gölün güney-batı kıyısında yer alan Kurucuova Mahalleleri arasındaki yaklaşık 80 Km2 genişliğindeki alan, ilginç ve zengin bir floraya sahiptir. Bu sebeplerden dolayı, gelecekteki daha fazla yaşam alanı ve tür biyoçeşitliliğini koruma faaliyetleri oluşturmak için, mevcut arazi kullanım modelleri ile uyumlu olarak, habitatların ana parçalarını belirlemenin yanı sıra, bu bölgenin ve Beyşehir Doğasının tanıtılması gerekir.

Bu kapsamda, yörede bu güne kadar bu yönde yapılmış olan münferit çalışmalardan da yararlanılmak suretiyle, proje alanı olarak belirlenen Yeşildağ–Kurucuova arasındaki bölgede bulunan floranın, envanteri çıkartılacak, bitki, balık, kuş ve diğer canlı türleri fotoğrafları çekilmiş ve paylaşılmıştır. Ayrıca Proje kapsamında, Beyşehir Gölü’nün nesli tehlike altındaki balık türleri ile bu bölgede bulunan bitkileri, leylekler vadisinde bulunan leylekleri ile Akçabelen fasulyesi gibi ürünler incelenmiş ve proje etkinlikleri ile tanıtım faaliyetlerinde kamuoyu ile paylaşılmıştır. Engellilik konusunda oluşturulacak farkındalık çevre konusundaki farkındalıkla birlikte çalışılmıştır.

23-26 Temmuz Tarihlerinde Beyşehir Öğretmenevi konaklamalı olmak üzere Beyşehir Gölü ve Eflatun Pınarında gerçekleştirilen Beyşehir Ekosistemi Fauna ve Florasının inceleme ve araştırma çalışmaları Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Milli Yüzücüleri ile gerçekleştirildi. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol AYDIN’ın destekleriyle Milli Yüzme Antrenörlerimiz Cenk UTKUOĞLU ve Cengiz UZUN refakatında Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Dalış Eğitmenlerinin eğitimleri sonrasında 6 Milli Down Sendromlu sporcu ilk defa Beyşehir Gölünde tüplü dalış yaparak 4 metrede 20 dakika kalarak dalış eğitimlerini tamamladı ve Beyşehir Gölünde incelemelerde bulundu.  Sporcularımızın başarılarını paylaşmak istiyorum.

Fatih Karahan 28 yaşında Down Sendromlu Milli yüzücü Avrupa Yüzme Şampiyonasında İtalyada 2 Beşincilik 6, 8, ve 9.luğu bulunuyor Uşak Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü 4. Sınıf öğrencisidir.

                İrem Öztekin
19 yaşında Serbest kelebek karışık stilde yurtdisinda ikincilik ve üçüncülük derecesi vardır.  Aynı zamanda 50 ve 100 kelebek te DÜNYA GENÇLER ROKORU vardır.

                Hasan Gökhan KOTAN
  30 yaşında, Türkiye şampiyonluğu var,milli yüzücü 2013 yılında portekiz ‘de serbest stilde 2015-2016 italya da dereceleri var,2019 da İstanbul boğazını  yüzerek geçti derecesi 1.saat 18 dakika 13 saniye kıtalararası yüzücü ünvanına sahip, millî  basketbolcu takım Portekizde Dünya 3.sü oldu Türk Telekomda Çalışıyor

                Ada Zehra Anlatıcı, 2018 50-100-200m sırt Turkiye Şampiyonu, 2019 50-100-200 Sırt ve Serbest Türkiye Şampiyonu, 2019 50m kurbağalama 16 yaş altı Dünya rekoru, 2020 serbest, sırt, kurbağalama 1.Bölge Sampiyonu

                Rana Bağdat  50-100 m kelebek Türkiye Şampiyonu, 100 m kelebek gençler Avrupa 2. Si

  1. Vefa DEMİRKIRAN

    Beyşehir Doğasının Tanıtılması Proje Koordinatörü