Sabancı Vakfı Farkyaratanlar

Ereğli Sevgi Eğitim Derneği Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Hibe Programları desteği ile                                                           Down Cafe Modelinin Yaygınlaştırılması Proje çalışmaları kapsamında Dow Cafe Uygulama Rehberi hazırlandı.

            Ereğli Sevgi Down Cafe, Konya Ereğli Belediyesince tahsis edilen müstakil binada Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programları desteği ile zihinsel engelli ve down sendromlu gençlerin uygulamalı eğitim alıp staj yapmaları için tasarlanarak Kazım Demirel Sevgi Eğitim Derneği tarafından 14 Kasım 2012 tarihinde açıldı.

            Ereğli Sevgi Down Cafe, Konya Ereğli Sevgi Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinin Servis Hizmetleri ve Mutfak Hizmetleri Mesleki Eğitim Programlarının Uygulamalı eğitim faaliyetlerinin halka açık eğitim anlayışıyla gerçekleştirildiği örnek bir eğitim model oluşturdu.

             Ereğli Sevgi Down Cafe’de görev alan öğrenciler öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı resmi özel eğitim okulumuzda oluşturulan eğitim ortamında eğitime başladılar. Okulda gerçekleştirilen eğitime 37 öğrenci alındı. Bu öğrencilerden 24’ü Ereğli Down Cafe’de uygulamalı eğitime katılmaya hak kazandı. Bu öğrencilerden 8’i kafede görev alırken haftanın iki günü iki genel işletmede de staj uygulamasına alındı. 11 Kursiyer 704 saatlik Servis Hizmetleri Yardımcılığı kursunu tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Halen 11 kursiyer 1026 saatlik Mutfak Hizmetleri kurs programına devam ediyor.

            Ereğli Sevgi Down Cafe’de 2012-2013 eğitim öğretim yılında 42 okul öğrenci ve öğretmenleri tarafından ziyaret edildi. Ereğli halkının büyük beğenisini kazandı. Bu yönüyle Ereğli Down Cafe engellilerle ilgili toplumda büyük bir farkındalık çalışmasına da imza attı.

            Down Cafelerin, Özel Eğitim Okullarına bağlı Uygulamalı Eğitimle öğrencilerini yetiştiren ve Korumalı İşyeri olarak tescil edilerek İstihdam imkanı sağlayan bir yapı olarak yaygınlaşmasını istiyoruz. Bu amaçla Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Hibe Programı desteği ile Down Cafe Modelinin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında çalışmalarımızın yol haritasını eğitim programımızın ayrıntılarını gösteren Down Cafe Uygulama Rehberi hazırlanarak, Rehber Kitap Yurt genelinde 81 İl Valiliğimize Belediye Başkanlıklarına ve ilgili kurumlara ulaştırılmıştır.

            Tüm bu çalışmalarımızda bizlere destek olan Sabancı Vakfına, Milli Eğitim Bakanlığına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza, Konya Valiliğine, Ereğli Kaymakamlığına ve Ereğli Belediye Başkanlığına okulumuz, derneğimiz ve Özel Gençlerimiz olarak sonsuz şükran duygularımızı arz ediyoruz.

https://www.sabancivakfi.org/tr/sosyal-degisim/down-cafe-modelinin-yayginlastirilmasi

https://www.youtube.com/watch?v=uxCTLaz6AgA  Videoyu takip edebilirsiniz

                                                                                          A.Vefa DEMİRKIRAN                                                                                                                                                                      

                                                                           Down Cafe Modelin Yaygınlaştırılması                                  

                                                                                           Proje Koordinatörü