Açılış Konuşması

Sayın Valim, Sayın Karaman Valimiz, Sayın Kaymakamın, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Değerli Protokol mensupları, Sabancı Vakfı Program Koordinatörümüz, siyasi parti temsilcileri, basının güzide temsilcileri, Şişli’den Kardeş Cafeden gelen misafirlerimiz ve gençlerimiz cafemizde uygulamalı eğitime katılan gençlerimiz, değerli konuklar Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi açılışına hoş geldiniz.

Kazım Demirel Sevgi Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi orta ve ağır düzey zihinsel engelli çocuklara ve gençlere eğitim-öğretim hizmeti vermektedir. İş Uygulama merkezi öğrencilerine performansları dâhilinde mesleki eğitim verilmektedir.

2011 yılında kurduğumuz Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü Derneğimizin hedef kitlesi zihinsel engelli çocuk ve gençlerden oluşmaktadır. Derneğimiz okulumuzla birlikte Ereğli Kaymakamlığı, Ereğli Belediyesi ve Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile öncelikle zihinsel engellilerin toplumla bütünleşmelerini sağlamak, kendilerine olan özgüvenlerini geliştirmek ve toplum içerisinde bir rol üstlenerek üretime katılmalarını sağlamak üzere, yerel ve ulusal düzeyde, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler yürütmektedir. Bu kapsamda Ulusal düzeyde olmak üzere ülkemizde bir ilk olma özelliği gösteren Özel Gençler El Sanatları Festivali ile Özel Eğitim Şenlikleri ve Özel Gençler Spor Oyunları gerçekleştirilmektedir. Ekim 2011’de 5 üniversite ile ortaklaşa gerçekleştirilen 1. Ereğli Özel Eğitim günleri ile kültürel alanda etkinliklere de başlanmıştır. Birleşen Eller etkinlikleri ile beş ilköğretim okulu öğrencileri ile zihinsel engelli öğrencilerimizle ortak etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

            Bahsettiğim çalışmaların sürekli ve tam zamanlı olarak yürütülmesi ve zihinsel engelli gençlerimizin toplumla bütünleşmelerini sağlamak ve  Korumalı İş Yeri modeli oluşturularak  istihdamlarına olanak sağlamak amacıyla Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi projesini hazırlayarak Sabancı Vakfına sunduk.  

2012 yılında Sabancı Vakfına 197 proje başvurusu olmuş olup Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi projemiz desteklenme kararı alınan 8 projeden biri olmaya hak kazanmıştır. Öncelikle zihinsel engelli gençlerimize bu fırsatı veren Güler Sabancı hanımefendi ve Sabancı Vakfı çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, projemizde bizlere çalışan  Program sorumlumuz Sayın Kıvanç Ergu’ya da teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum.

İlimizde Eğitim Her Engeli Aşar kampanyası kapsamında engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştıran çalışmaları ile engelli vatandaşların ve yakınlarının gönlünü kazanan ve bizlerin de tüm etkinliklerimizde yanımızda olan ve çalışmalarımızda bizlere güç veren Konya Valimiz Sayın Aydın Nezih DOĞAN’a ve değerli eşleri özel eğitimin gönül elçisi sayın Hatice DOĞAN hanımefendiye şahsım ve engelli kardeşlerim adına çok teşekkür ediyorum ve şükranlarımı arz ediyorum.

Okulumuz ve derneğimiz olarak Ereğli’de bulunan özel gereksinimli öğrencilerimizle İl dışı katılımla gerçekleştirdiğimiz sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerimize destek veren ve cafemizin açılması yönünde bizleri destekleyen kaymakamımız sayın Hasan Bağcı’ya çok teşekkür ediyorum.

Projemizin beş ortağı bulunmaktadır. En temel ortağımız Ereğli Belediye başkanlığıdır. Proje başvurusu öncesi belediye başkanımız Hüseyin OBRUKÇU ile görüşülmüş ve Belediye memur evlerinden birinin projemiz kapsamında okulumuz spor kulübü derneğine tahsisi istenmiştir. Belediye başkanımızın projemiz kapsamında bina tahsisine yönelik verdiği taahhüt, projemizin temelini oluşturmuştur. Bu vesile ile belediye başkanımız Sayın Hüseyin OBRUKÇU’ya Cafemize ve çalışmalarımızda verdiği desteklerinden dolayı şahsım ve ev sıcaklığında hizmet verecek bu kafede çalışma olanağı bulacak 24 zihinsel engelli gencimiz adına çok teşekkür ediyorum.

İkinci ortağımız Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü her türlü eğitim planlamalarımız ile etkinlik çalışmalarımızda şube müdürlerimiz ve Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yasin ŞİMŞEK destekleriyle çalışma şevkimizi artırmıştır, kendilerine teşekkür ediyoruz.

Üçüncü ortağımız Selçuk Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesidir. Sayın dekanımız Prof. Dr. Galip OTURANÇ yaptığımız her çalışmamızda yanımızda olduğu gibi projemizde de ortak çalışma yürütmek üzere lisans öğrencilerinin Toplumsal Hizmet Uygulamaları dersleri kapsamında projemizde yer almalarını sağlamıştır. Galip hocama çok teşekkür ediyorum.

Dördüncü ortağımız Beşiktaş Etiler Otelcilik ve Meslek Lisesi, Beşinci ortağımız Şişli Down Cafeyi kuran ve işleten Alternatif Yaşamı Destekleme Derneğidir. Açılışımız için ve uygulamalı eğitim için aramıza katılan Dernek üyesi ve cafe çalışanı 25 misafirimize Ereğli’mize hoş geldiniz diyorum. Cafe çalışanı gençlerimizin tamamı İstanbul Şişli Saadet İş Okulu’nda benim öğrencilerimdi. Servis Hizmetleri alanında İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı ile Sarıyer’de oluşturulan Bağımsız Yaşam Geçiş Evinde bu alanda eğitim aldılar ve Şişli Belediyesinin desteği ile cafelerini açtılar. Projemizde kafemizin iç ve dış mimari tasarımını yapan ve danışmanlığı ile açılışını yapacağımız kafe ortamının hazırlanmasında büyük emeği geçen Şişli Down Cafe kurucusu Saruhan SİNGEN’e çok teşekkür ediyorum. Şişli Down Cafenin çalışmalarına sürekli destek veren ve şu anda da aramızda bulunan Şişli Belediye başkan yardımcısı Sayın Kahraman Eroğlu’na da hoş geldiniz demek istiyorum.

Projemizle ilgili kısa bilgi vermek istiyorum. Projeniz kapsamında İlk olarak Servis Hizmetleri konusunda Eğitimci Eğitiminde Beşiktaş Etiler Otelcilik ve Meslek Lisesi öğretmeni ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Necdet EKİNCİ  tarafımdan okulumuzdan 14 öğretmene Uygulamalı Servis Hizmetleri eğitimi verilmiştir. Bu öğretmenlerimizle birlikte 24 kursiyerimizle kafemizde uygulamalı servis hizmetleri eğitimine başlanmıştır. Açılışımızı takiben üç gün süre ile Şişli Down Cafe çalışanı gençlerimizle okulumuz kursiyerleri kafemizde aldıkları eğitimi uygulama imkanı bulacaklardır. Bu eğitimi takiben Ereğli Down Cafe kursiyeri gençlerimiz Beşiktaş Etiler Otelcilik ve Meslek Lisesi uygulama atölyelerinde eğitim alacak ve Şişli Down Cafede uygulamalara katılacaktır. 2013 yılı Mayıs ayında ilçemizde Yurt çapında Korumalı İş Yeri modeline örnek çalışmalar yapılacak cafemiz ve ülkemizdeki bu tür diğer işyerlerinin temsilcileri ile akademisyenler ve ilgili bürokratlarının katılacağı Türkiye’de Down Cafe Uygulamaları çalıştayı gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bu çalıştayda Zihinsel Engelli Gençlerin yerleştirilebileceği örnek Korumalı İş Yerleri ve işleyişleri üzerinde durulacaktır.

Projemizin en temel üç hedefi bulunmaktadır. İlki gençlerimize nitelikli Servis Hizmetleri eğitimi vermek ikinci olarak olarak istihdam edilmelerini sağlamak, üçüncüsü ve bizim için en önemli olan zihinsel engelli gençlerimizle Ereğli halkını bu kafede buluşturarak toplumun engellilikle ilgili farkındalığını artırmaktır.

Güler yüzlü hizmet ve değişik tatlarla karşılaşacağınız kafemize her zaman teşriflerinizi bekliyoruz. Hepinize hoş geldiniz diyor saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Vefa DEMİRKIRAN

        Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ev İş Eğitim Merkezi

                  Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı & Proje Koordinatörü