KONYA EREĞLİ’NİN İLK “DOWN CAFE”Sİ 14 KASIM’DA AÇILDI!

Fotograflar cafe web site klasörü içineki haber bandı fotografları alınacak.
Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programları kapsamında desteklenen Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi projesi kapsamında oluşturulan, zihinsel engelli ve Down sendromlu gençlerin uygulamalı eğitim alacağı ve staj yapabileceği kafe 14 kasım’da Konya Valisi Aydın Nezih DOĞAN, Ereğli Kaymakamı Hasan BAĞCI, Belediye Başkan Vekili Hasan YAVUZ, Sabancı Vakfı Programlar sorumlusu Kıvanç ERGU, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Kahraman EROĞLU, ADER onursal Başkanı Saruhan SİNGEN ve Şişli Down cafe çalışanı 13 genç, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, ve davetlilerin katılımıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı ve Proje Koordinatörü A. Vefa DEMİRKIRAN Projenin en temel üç hedefi bulunduğunu, ilk hedefin gençlerimize nitelikli Servis Hizmetleri eğitimi vermek ikinci olarak istihdam edilmelerini sağlamak, üçüncüsü ve bizim için en önemli olan hedefin ise zihinsel engelli gençlerimizle Ereğli halkını bu kafede buluşturarak toplumun engellilikle ilgili farkındalığını artırmak olduğunu söyledi.
Sabancı Vakfı adına programa katılan Kıvanç ERGU bu tür projelerle vakfın çalışmalarının önemini ortaya koyduklarını söyledi ve Türkiye’de bu tür projeleri yaygınlaştırmak istediklerini söyledi.
Ereğli Kaymakamı Hasan BAĞCI ise Engelli gençlerin toplum tarafından kucaklanmasını ve topluma kazandırılabilmesinin çağdaş devletin sorumluluğunda olduğunu ifade ederek devlet, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarına önemli roller düştüğünü söyledi.
Gönüllülük kavramına dikkat çeken Konya Valisi Aydın Nezih DOĞAN, ise Bir toplumda gönüllülük yaygınlaşmış ise o toplum çağdaş toplumdur. Vefa DEMİRKIRAN gönüllülük noktasında çığır açtı. Konya için önemli kazanç. Gönüllülüğü tetiklemek gerekiyor. Konya’da engelli bireylerin eğitimini yeterli bulmadığımı ifade etmiştim. Bugün gelinen noktada önemli mesafeler aldığımızı söyleyebilirim. 4 adet yeni okul açıldı. Konya ve ilçelerinde yaptığımız bu çalışmalar Cumhurbaşkanı tarafından takdir edildi. Bu konuda Türkiye’nin en başarılı illeri arasındayız. Gönüllü olarak çalışan öyle kahramanlar var ki Konya’ya sıçrama yaptırdı. Bu çalışmalar eğitilen bireylerin neler yapabileceğinin göstergesidir dedi.
Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen “Konya Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi” projesi çerçevesinde, Ereğli’de açılan kafenin, aynı zamanda, Kazım Demirel Sevgi Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencilerinin ürettikleri ürünlerin sergilendiği özel bir sergi salonu olarak faaliyet göstermesi sağlanmıştır.
“Konya Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi” projesi kapsamında zihinsel engelli ve down sendromlu gençlere yönelik eğitim faaliyetlerine başlanmıştır. Ereğli Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu’nda açılan kurs programlarında 37 zihinsel engelli
gencin yiyecek ve içecek hizmetleri konusunda yetiştirilmektedir. 24 gence ise, kafede uygulamalı eğitim verilmektedir.
Cafe’de Ereğli Eğitim Fakültesi 3. Sınıf öğrencileri Toplum Hizmet Uygulamaları Dersleri kapsamında zihinsel engelli gençlerle birlikte çalışmaktadır.
Engelli gençler iş hayatına katılacak
Zihinsel engelli bireylerin eğitim sonrasında istihdam edilmesi amacıyla, Konya Ereğli Belediyesi’nce tahsis edilen eski Sümer Karakolu binası, nezih bir kafe ortamına dönüştürüldü.
Konya ilinde ve Ereğli ilçesinde bir ilk olma özelliği taşıyan “Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi”, çalışmalarını Ereğli halkının büyük ilgisi çekerek sürdürmektedir.
Proje kapsamında, Ereğli Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi öğretmenlerine, Beşiktaş Etiler Otelcilik ve Meslek Lisesi öğretmeni Nejdet EKİNCİ tarafından Servis Hizmetleri konusunda eğitim verildi. Zihinsel engelli gençler ise, eğitim alan öğretmenler tarafından verilecek yiyecek içecek hizmetleri eğitimine devam etmekteler.
Sabancı Vakfı Toplumsal Hibe Programı kapsamında desteklenen projeyle, aynı zamanda, Ereğli halkının kafedeki engelliler ile buluşması sağlanarak bölgedeki “engellilere yaklaşımda farkındalığın” gelişmesi hedefleniyor.
Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı Hakkında
Bu bölümde Sabancı Vakfı logosu bulunabilir.
Sabancı Vakfı, programlar stratejisi çerçevesinde “kadınlar, gençler ve engellilerin eşit fırsatlardan yararlanmalarını ve topluma aktif katılımlarını destekleyen girişimlere katkıda bulunmayı” amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda, hibe programları ile kadın, genç ve engelli alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının geliştirdikleri projeler destekleniyor. İlk kez 2008 yılında açıklanan Toplumsal Gelişme Hibe Programı’na, bugüne kadar, 824 sivil toplum kuruluşu başvurdu. Başvurular arasından seçilen 28 proje, 72 ilde, toplam 5,6 Milyon TL hibe ile desteklenmeye hak kazandı.
Ereğli Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ve Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Hakkında
Bu bölüme derneğimizin logosu konulabilir.
2011 yılında kurulan Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin hedef kitlesi zihinsel engelli çocuk ve gençlerden oluşuyor. Dernek, Ereğli Kaymakamlığı ve Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile zihinsel engellilerin toplumla bütünleşmelerini sağlamak, kendilerine olan özgüvenlerini geliştirmek ve toplum içerisinde bir rol üstlenerek üretime katılmalarını sağlamak üzere, yerel ve ulusal düzeyde, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler yürütüyor.

EREĞLİ DOWN CAFE VE ÖZEL GENÇLER SANAT EVİ PROJE ÇALIŞMALARI İnşaat için aldığın fotograflar uygun metin aşağıdaki şekilde değişecek. İNŞAAT İŞLERİ VE CAFE ORTAM HAZIRLIĞI: Cafe onarım ve tadilatı en iyi inşaat malzemeleri kullanılarak tamamlanmıştır. Bina elektrik tesisatı aydınlatma projesine göre tavan ve aplik aydınlatma tesisatı, TV, İnternet ve elektrik prizleri ve mutfağın trifaje elektrik tesisatı yaptırılarak tamamlanmıştır. Cafe koltuk, masa ve sandalyeleri cafe ortamına uygun olarak özel olarak imal ettirilmiştir. Mutfak imalatı Cleonalife firma katkılarıyla en donanımlı şekilde tamamlanmıştır. Dolap, tezgah, ocaklar, servis üniteleri birebir ölçüye göre imal edilmiştir. Doğalgaz bağlantı işleri ile tesisat oluşturulması, makinelerin takılması kombinin takılması ve çalıştırılması sağlanmıştır. Cafenin bulunduğu bölge Ereğli Belediye tarafından çevre ve diğer bina düzenlemelerinin yapıldığı Oğuz Ata Tesisleri içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla bahçe peyzaj planı, düzeni, otomatik çim sulama tesisatı kurulması ve çimlendirme çalışması parke taş döşenmesi Ereğli Belediyesi tarafından yapılmıştır. Bina dışı belediye tarafından boyanmıştır. Bahçe ve çim bakımı belediye görevlileri tarafından gerçekleştirilmektedir. ÖĞRENCİ KURS PROGRAMI: Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Modülünden seçilen 10 farklı kurs programı Proje Servis Hizmetleri Kurs planı hazırlanmıştır. 1- Kişisel Bakım, 2- Servis Elemanı Servise Ön Hazırlık 3- Masa Üstü Servis Takımları 4- Masa Örtüleri 5- Garsonluk Peçeteleri 6- Kuver Açma 7- Sipariş Alma 8- Taşıma ve Boş Toplama 9- Yiyecek İçecek Hizmetleri 10- Salon Düzenleme Kurs programı yukarıdaki kurs programlarından alıntılar yapılarak Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan Servis Elemanı Yardımcısı Kurs programı Halk Eğitim Merkezi onayı ile açılmıştır.

ÖĞRENCİ KURSLARININ DÜZENLENMESİ: Kurs Programına Halk Eğitim Merkezi onayı alınmış olup 08/10/2012 – 10/06/2013 tarihleri arasında devam edecektir. Bu kurs programına 11 kursiyer kayıt edilmiş olup haftalık 22 saat ders görmektedir.
Ayrıca okuldaki Kurs programına devam eden 26 öğrenci de kurslarının içerisinde 5 saat servis hizmetleri dersi görmektedir. Bu çalışmalar ilgili kurs öğretmenince verilmektedir. Çalışmalarının 09:00 – 11:20 saatleri arası Ereğli Down Cafe ortamında sürdürülmektedir. Uygulamalı eğitime giden okul öğrencisi 21 kursiyerle Ereğli Mustafa Yurter Mesleki Eğitim Merkezinden gelen 3 stajyer öğrenci bu saatlerde eğitim almaktadır. 11:20 – 17:00 saatleri arasında da 3 stajyer öğrenci ile okuldan 3 kursiyer dönüşümlü olarak servis hizmetleri konusunda çalışmalara katılmaktadır.

ÖĞRETMEN KURS PROGRAMININ HAZIRLASI: Öğretmen Kurs programı proje koordinatörü A. Vefa DEMİRKIRAN tarafından Mesleki Eğitim Modülünde Servis Hizmetleri kurslarında yer alan konulardan yararlanarak Etiler Otelcilik ve Meslek Lisesi Servis Hizmetleri Öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda 1 haftalık 30 ders saati bir programla verilecek şekilde planlanmıştır. Programa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve valilik onayı alınmıştır. 14 öğretmen kurs programına dâhil edilmiştir. Kurs programı Etiler Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi öğretmeni Nejat EKİNCİ tarafından tamamlanmış planlanmış ve dersler verilmiştir. Kurs sonrası öğretmenlere sertifikaları verilmiştir. Eğitimci eğitimi klasöründeki fotograflar kullanılacak. ÖĞRENCİLERİN DOWN CAFE ÇALIŞMALARINA KATKIDA BULUNMALARI Kursiyer öğrencilerin 09 : 00 – 11 : 20 saatleri Uygulamalı Servis Hizmetleri eğitimi verilmektedir. Öğle yemeği saatinde gelen müşterilere İş okulu (Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi) 3 öğrencisi ile servis hizmetleri dersi alan uygulamalı eğitime katılan 3 öğrencimiz görev almaktadır. 24 kursiyer dönüşümlü olarak görev almaktadır. Kafe kadınlar gün toplantıları, doğum günü kutlamaları, okulların etkinlikleri için buluşma noktası olmuştur. Bu sürede öğrencilere cafe sorumlusu Kerime TÜRKYILMAZ rehberlikte bulunmaktadır. Cnn ekibinin çekerek transferle gönderdiği resimleri kullanabiliriz. EREĞLİ DOWN CAFEDE UYGULAMALI EĞİTİM VE ÇALIŞMALARDA BAŞARILI OLAN 9 ÖĞRENCİ DEMİRELLER DİNLENME TESİSLERİ İLE TÜZERLER YEMEK ŞİRKETİNİN KIZ ÖĞRENCİ YURDU LOKALİNDE HAFTANIN İKİ GÜNÜ ÇALIŞMAYA BAŞLADI Tüzerler ve Demireller klasöründeki fotograflar kullanılacak. Öğrencilerimiz 09:30-13:30 arası Down Cafe bünyesinde aldıkları eğitimi,kademeli olarak Tüzerler Yemek Şirketinin hizmet verdiği Ereğli Kredi Yurtlar Kurumunda devam etmektedirler. Okulumuzdan Hakan KAYALI, Salih YİĞİT, Şehit Mustafa Yurter İş Okulundan Çiğden SEVİR, Behiç USLU adlı öğrencilerimiz haftada iki gün pazartesi ve Salı olmak üzere
Ereğli Kredi Yurtlar Kurumunda servis hizmetleri alanında uygulama yapma imkanı bulmuşlardır. Öğrencilerimiz mutfak, hazırlama ve pişirme üniteleri, yemek salanunda hizmet vermektedir. Yiyecek içecekleri hizmetleri kapsamında; hazırlama, yiyecekleri karıştırma ve servis hizmetleri konusunda çalışanlara yardımcı olmaktadırlar. Üniversite öğrencileri kahvaltı ve öğle yemeği yerken öğrencilere servis konusunda yardımcı olup, sosyal ortamda öğrencilerle kaynaşma imkânı bulmuşlardır. Ereğli Down Cafede uygulamalı eğitimlerini tamamlayan Tunahan BAYRAKCI, Serdar DUMAN, Zeynep KIRÇIL, Abdullah TOPBAŞ, Tayfun KARAKOÇ Demireller Dinlenme Tesislerinde staja başladı.

DOWN CAFE İÇİNDE ÖZEL GENÇLER SERGİ SALONU VE ÜRÜN STANDININ AÇILMASI Cafeye açıldığı gün itibariyle okulda zihinsel engelli gençlerimizin ürettiği ürünler sergi amacıyla konulmuştur. 3 Aralık Dünya Engelliler günü etkinlikleri kapsamında cafede sergilenen ürünler artırılmıştır. Pencereler, duvarlar, lavabo bölümünde yaptırılan sergi dolapta ürünler sürekli sergilenecek şekilde yerleştirilmiştir. Ayrıca 3 Aralık günü Ereğli Kültür ve Spor Merkezinde kapsamlı bir sergi açılmıştır. Öğlen verilen yemeğe Kaymakam, Belediye Başkanı, ve Ereğli protokolü ve basın davet edilmiştir. 5 Aralık günü basına cafe tanıtılmış ve işleyişi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Özel Gençlerin El İşi ürünlerinin sürekli sergileneceği kamuoyu ile paylaşılmıştır.

ŞİŞLİ DOWN CAFE ÇALIŞANLARININ EREĞLİ ÇALIŞMA GEZİSİ VE DOWN CAFE ZİYARETİ Şişli Down Cafe çalışanı 15 genç ve 17 anne ve yakını ile Şişli Down cafe yöneticisi ve proje Koordinatör yardımcımız Saruhan SİNGEN ve Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Kahraman EROĞLU açılış günü Ereğli Down Cafede hazır bulunmuştur. Şişli Belediyesince tahsis edilen otobüsle gençler ve anneleri ulaşımları sağlanmıştır. Açılış programında Şişli ve Ereğli Down cafenin kardeşliği vurgulanmıştır. Açılış sonrası ikramlarda her iki cafe çalışanı ortak çalışma yürütmüştür. Aynı gün Cafede Ereğli Down Cafe çalışanları ile öğretmen ve kafe sorumlusu ve misafir annelerle Şişli Down Cafe çalışanları toplanmış ve karşılıklı sohbet ortamında paylaşımda bulunmuşlardır. İlerleyen saatlerde misafirlere Ereğli gezdirilmiştir.

Şişli Down Cafe Ereğli Ziyareti klasöründeki fotograflar kullanılacak
EREĞLİ DOWN CAFENİN ETİLER OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİNDE UYGULAMALI EĞİTİME KATILMASI VE İSTANBUL EĞİTİM GEZİSİ Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programları Kapsamında desteklenen Ereğli Down Cafe ve Özel Gençler Sanat Evi Projesinin İstanbul Eğitim Gezisi Kazım Demirel Sevgi Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve Down Cafe Çalışanlarının katılımı ile 24-27 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi. Eğitim gezisine okulda ve Ereğli Down Cafe’de eğitim alan 8 kursiyer ile 4 öğretmen ve okul müdürü A. Vefa DEMİRKIRAN katıldı. Grup ilk olarak Ankara’da Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Hakan SARI’yı ziyaret etti. Ziyarette Mayıs ayında Ereğli’de gerçekleştirilecek Türkiye’de Down Cafe Uygulamaları Çalıştayı çalışmaları hakkında bilgi verildi. Genel Müdür Dr. Hakan SARI çalışmalara genel müdürlük olarak destek verileceğini söyledi. Grup İstanbul’da Beşiktaş Etiler Turizm Meslek Lisesi Yönetimini, Servis Atölyeleri ile Mutfak Uygulama Atölyelerini ziyaret etti. Ereğli Down Cafe çalışanları okulun servis uygulama atölyelerinde uygulamalı eğitime katıldılar. Grup ayrıca Şişli’de bulunan Down Cafe’yi ziyaret ederek cafade ortak çalışmalara katıldılar. Bowling maçı ile stres attılar. Ereğli Down Cafe grubunun Şişli Down Cafede bulunduğu sırada cafe Şişli Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL tarafından ziyaret edildi. Grup Sabancı Vakfı Genel Müdür Zerrin KOYUNSAĞAN ve proje program sorumlusu Kıvanç ERGU’yu ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Grup ayrıca Şişli Kaymakamı Sayın Mehmet ÖKLÜ tarafından kabul edildi ve Şişli Kaymakamlığı Plaketi hediye edildi. Her bir paragrafa ait fotograf klasörleri İstanbul eğitim gezisi klasöründe yer alıyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN TOPLUM HİZMET UYGULAMALARI DERSİ KAPSAMINDA DOWN CAFE ÇALIŞMALARINA GÖNÜLLÜ DESTEK VERMELERİ Türkçe öğretmenliği 3. Sınıf öğrencisi 10 kişi, ders öğretmeni Yardımcı Doç. Dr. Selçuk PEKER tarafından cafemize yönlendirilmiştir. Ders saati her biri için ortak bir saate olmasına rağmen her gün 2 kişi olmak üzere haftanın beş günü 11:00 – 13:00 saatleri arasında cafedeki çalışmalara katılmaktadır. Açılış davetiyelerinin halka dağıtılması ve halkın bilgilendirilmesi, cafe ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bağış yapmak isteyenlerin bilgilendirilmesi görevlerini üstlenmişlerdir. Cafe dışı sosyal ortamlarda
gerçekleştirilecek çalışmaların planlanmış ve yapılmakta olup bu çalışmalarda gönüllü olarak katkıda bulunmuşlardır. İlgili klasördeki fotograflar kullanılacak.

WEB VE SOSYAL MEDYA ÜZERİNDENDEN FAALİYETLERİN DUYURULMASI www.kedc.gen.tr web sitesi kurulmuştur. Ayrıca facebookta sereğlidowncafe sayfası açılmıştır.

PROJE ORTAKLARIYLA İLİŞKİLERİMİZ Bu bölüme ortakların kurum logolarını koyabiliriz. Ereğli Belediyesince projenin gerçekleştirileceği bina tahsis edilmiştir. Çatı ve oluk bakımı, binanın tadilat öncesi eski kapı, zemin ve duvar sökümü ve molozların taşınması ile dış bahçe peyzaj düzeni gerçekleştirilmiştir. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce taşınacak kursiyerlerin okula ulaşımı ihale ile taşıyıcılara verilmiştir. Servis Hizmetleri kurs programının cafe ortamında uygulanması için gerekli onay verilmiş ve kursa halk eğitim merkezi aracılığıyla öğretmen görevlendirmesi yapılmıştır. Cafenin daha işler olması için okul öğrenci yemeklerinin hazırlanması ve aşçılık hizmet alımı için resmi izin verilmiş olup okul yemeklerinin cafeden karşılanması mümkün olmuştur. Ereğli Eğitim Fakültesi Türkçe öğretmenliği bölümünden 10 öğrenci Toplum Hizmet Uygulamaları kapsamında proje çalışmalarına katılmıştır. Hafta içi 5 gün 11:00 – 13:00 saatleri arasında 2’şer öğrenci çalışmalara katılmaktadır. Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği Onursal başkanı Saruhan SİNGEN kafenin hazırlanması aşamasında 4 kez Ereğli’ye gelmiştir. Danışmanlığı ile nezih cafe ortamı hazırlanmıştır. Şişli Down Cafe çalışanı 15 genç ve anneleri 14 Kasım açılış programına katılmak üzere Ereğli’ye gelmiştir. Ereğli Down Cafe kursiyer ve çalışanı 24 gençle Şişli Down Cafe çalışanı 15 genç ortak etkinlikle kaynaştırılmıştır. Etiler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğretmeni Necdet EKİNCİ tarafından okul öğretmenlerinden eğitimlere katılacak 14 öğretmene uygulamalı servis hizmetleri eğitimi verilmiştir.

One Reply to “KONYA EREĞLİ’NİN İLK “DOWN CAFE”Sİ 14 KASIM’DA AÇILDI!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>